Mezi nejoblíbenější suvenýry z výletů na hrady a zámky bezesporu patří dřevěné turistické známky. Malí i velcí cestovatelé si je mohou do svých sbírek ukládat již od konce 90. let.
V tomto článku se podíváme na turistické známky se staroplzeneckými motivy včetně rotundy sv. Petra a Pavla, hradu Radyně, místních podniků nebo naučné stezky pod Hůrkou. Prozatím jich bylo na motivy Starého Plzence vydáno celkem deset.
Pro přehlednost si turistické známky rozdělíme do dvou následujících kategorií a seřadíme vždy od nejstarší po nejnovější.
1) Klasické turistické známky (TZ)
2) Výroční turistické známky (VTZ)
Klasické turistické známky jsou u nás pravidelně vydávány od roku 1998 a jsou zpravidla spojeny s nějakým zajímavým výletním místem, jako například hrady, zámky, rozhledny, města a mnoho dalších kategorií. Zcela první známka s pořadovým číslem No. 1 pochází z Pradědu v Jeseníkách.
Jak napovídá název druhé kategorie, výroční turistické známky se oproti těm klasickým vždy váží k nějaké konkrétní akci, významným dnům či letopočtům. Zcela první s číslem No. 1 byla vydána v roce 1999 u příležitosti 25. Mohelnického dostavníku, festivalu trampské hudby.
1) Klasické turistické známky
Rok 2003 – No. 236: Hrad Radyně
Není překvapením, že na vůbec první turistické známce ze Starého Plzence je vyobrazena grafika hradu Radyně. Původní královský hrad Karlskrone dostal svůj název po svém staviteli Karlovi IV. a jeho silueta se stala symbolem zříceniny v českých mapách.
Tato známka byla vydána v roce 2003 a je k dostání v informačním centru v podhradí v opravené hájovně a ve Smetanově ulici v centru města.
Rok 2003 – No. 366: Rotunda sv. Petra a Pavla
Druhou turistickou známkou ze Starého Plzence je rotunda sv. Petra a Pavla na Hůrce. První písemná zmínka o původním slovanském hradišti (Staré) Plzni pochází již z roku 976 z Dětmarovy kroniky. Samotná rotunda pochází pravděpodobně z 11.–12. století a je také vyobrazena ve znaku Plzeňského kraje.
Přestože má rotunda pravděpodobně větší historický význam než Radyně, musela dát přednost dalším 130 známkám z jiných lokalit. Vydána byla též roku 2003.
Rok 2024 – No. 2877: Bohemia Sekt
Prozatím poslední turistickou známku z plzeneckého prostředí zdobí motiv šumivých vín společnosti Bohemia Sekt. Vinařství má ve Starém Plzenci bohatou tradici, neboť první šumivé víno zde bylo vyrobeno již v roce 1942.
Dnešní vinařské závody se nacházejí na místě původního akciového pivovaru založeného roku 1871. Výroba nápojů je proto s kolébkou Plzně úzce spojena a vydání této turistické známky bylo proto jen otázkou času.
2) Výroční turistické známky
Rok 2002 – No. 23: 110 let KČT v Plzni
U příležitosti 110 let od založení Klubu českých turistů byla v roce 2002 vydána výroční turistická známka se siluetou původní Karlskrone v pozadí za katedrálou sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni.
Tato známka je tedy nejstarší z tohoto seznamu, neboť byla vydána již rok před první klasickou známku z roku 2003.
Rok 2013 – No. 1264: Otevření NS Stará Plzeň a kupci
O dalších 11 let později byla vydána výroční známka u příležitosti slavnostního otevření naučné turistické stezky Stará Plzeň a kupci na Hůrce. Stezka byla otevřena Občanským spolkem Hůrka a Radyně (OSHR) v létě roku 2013.
Jedná se pravděpodobně o nejvzácnější známku ze Starého Plzence soudě podle prakticky nulového výskytu těchto exemplářů na burzách a v aukcích.
Rok 2014 – No. 1328: 13. jarní setkání turistů Plzeňského kraje
Pouze o rok později byla vydána známka s leteckým záběrem na hrad Radyni od jihovýchodu. Známku vydal Klub českých turistů dne 12. dubna 2014 u příležitosti 13. jarního setkání turistů Plzeňského kraje. Jedná se také o první známku s vyobrazením městského znaku Starého Plzence.
Rok 2016 – No. 1731: 700. výročí narození Karla IV.
K jubilejnímu 700. výročí narození Karla IV. byla vydána celá řada turistických známek z nejrůznějších míst. Jedná se o obsáhlou sérii zejména s českými hrady, se kterými měl Karel IV. historickou spojitost. Spolu s Radyní lze v sérii vidět například také hrad Kašperk, Karlštejn, Pražský hrad nebo nedaleký Točník a Žebrák.
Na rubové straně známky je vyobrazena podobizna Karla IV. spolu s heraldickými zvířaty – českým lvem a přemyslovskou orlicí. Obě jsou součástí znaku Starého Plzence.
Rok 2019 – No. 2361: 18. jarní setkání turistů Plzeňského kraje
Dne 13. dubna 2019 se na Radyni konalo již druhé jarní setkání turistů Plzeňského kraje (KČT), celkově osmnácté. Při této příležitosti vznikla turistická známka s vyobrazením hradu Radyně pohledem od buližníového komplexu Vysokého štontu. Významnou část grafiky na známce zabírá znak města.
Rok 2022 – No. 2755: 16. sešlost sběratelů Turistických známek
O tři roky později se ve Starém Plzenci konala 16. sešlost sběratelů turistických známek. Akce se uskutečnila v restauraci Český Dvůr pod náměstím od 22. do 25. září 2022. Tato turistická známka je pravděpodobně druhou nejcennější z tohoto seznamu.
Zajímavostí také je, že zděná hradba v popředí grafiky byla zřízena v době vydání této známky. Předtím se zde nacházel vchod do zahrádky restaurace.
Rok 2024 – No. 2871: 30 let Asociace turistických informačních center
Prozatím poslední turistickou známkou se staroplzeneckým motivem je exemplář věnovaný Asociaci turistických informačních center České republiky. Známka byla vydána v roce 2024 u příležitosti 30. výročí od založení této asociace pro všech 13 krajů a hlavní město Prahu.
V grafice věnované Plzeňskému kraji jsou zobrazeny čtyři náměty ze znaku regionu, tedy lev, velbloud, břevno a staroplzenecká rotunda sv. Petra a Pavla na Hůrce.
Nechme se překvapit, jaký další motiv ze Starého Plzence se v budoucnu objeví na turistické známce a zda se bude jednat o klasické nebo výroční vydání. V bohaté historii města je mnoho letopočtů, které si stojí za to připomínat a celá řada zajímavých památek, které by si jistě zasloužily svoji vlastní známku.
Pokud byste věděli o nějakém dalším exempláři, který v tomto seznamu není uveden, dejte prosím vědět na email info@starejplzenec.cz.