Stránek o Starém Plzenci se od vzniku internetu objevilo hned několik. Některé jsou oficiální pod správou města, jiné jsou spolkové nebo osobní. Také na sociálních sítích bylo o našem městě publikováno mnoho.
V tomto článku se pokusíme nejdůležitější odkazy shrnout a u každého popsat, co zajímavého lze po kliknutí na stránky najít – od podrobných historických informací, přes nejlepší restaurace ve městě, až po tipy na výlety.
Oficiální stránky města
Oficiální stránky města (staryplzenec.cz)
Nejdůležitější stránky v souvislosti se Starým Plzencem je oficiální web města. Zde lze najít informace nejen o různých formulářích a úředních záležitostech, ale také o kulturních akcích nebo aktuálním dění. Na stránkách si lze také stáhnout online verzi měsíčníku Radyňské listy.

Vedení města také pravidelně sdílí zajímavé informace na facebookových stránkách. Kromě toho využívá také platformu YouTube, zejména pro přenos živého vysílání a následného uložení anonymizovaného záznamu z pravidelného zasedání zastupitelstva.
Historie a památky
Hrad Radyně (hrad-radyne.cz)
Také samotný hrad Radyně, dominanta celého Plzeňska, má své oficiální webové stránky. Kromě otevírací doby a vstupného se zde lze dočíst například o Radoušovi, plánovaných akcích na hradě nebo možnostech rezervace prohlídek s průvodcem. Lze si také prohlédnout galerii fotografií z interiéru i okolí areálu. Centrum služeb pro turisty se nachází v zrekonstruované hájovně z roku 1900 v podhradí.
Rotunda sv. Petra a Pavla (rotunda-hurka.cz)
Podobně jako hrad Radyně, také rotunda sv. Petra a Pavla na Hůrce má své oficiální webové stránky. Na nich se můžete dozvědět o návštěvním řádu, otevírací době a historii této jediné dochované stavby z původního slovanského hradiště, později přemyslovského hradu Staré Plzně nad řekou Úslavou.

Občanský spolek Hůrka a Radyně (oshr.cz)
Spolek OSHR patří mezi hlavní hnací síly v souvislosti s péčí o místní památky s cílem o jejich zachování pro další generace. Spolek například založil stezku Stará Plzeň a kupci kolem areálu původního hradiště na Hůrce. Aktuality a fotografie z činnosti spolku můžete také sledovat na facebookovém profilu, kam členové pravidelně přidávají zajímavé informace.
Nejenže se spolek stará o úpravu okolí Radyně a Hůrky, ale také pravidelně pořádá nejrůznější kulturní akce s tématikou historie města včetně vzdělávacího cyklu Akademie Staré Plzně. Na uskutečněné přednášky z Akademie Staré Plzně se můžete podívat na YouTube kanálu spolku.
Stránky o historii Starého Plzence (starejplzenec.cz)
Historie města je také hlavním tématem tohoto blogu. Spolu s historií se zde objevují zajímavé informace na téma sběratelství pohlednic a dalších upomínkových materiálů na motivy Starého Plzence. Na těchto stránkách lze také zakoupit knihu Starý Plzenec na historických pohlednicích s podpisem autora.

V souvislosti s historií města vznikla také facebooková stránka Starý Plzenec včera a dnes, kde se objevují historické fotografie, fotografie památek nebo sdílené příspěvky z dalších zajímavých skupin na téma našeho města.
Farnost a víno
Poznámka: Když jsem přemýšlel, jak kategorizovat odkazy v tomto článku, uvědomil jsem si důležitou skutečnost. Totiž, že ani místní farnost, ani šumivá vína by nebylo správné zařadit do sekce “ostatní”, neboť je jejich činnost pro město klíčová. Vzpomněl jsem si na novozákonní příběh z Kány Galilejské a první Ježíšův zázrak proměnění vody na víno a hned bylo zřejmé, že farnost a víno patří neodmyslytelně k sobě.
Plzenecká farnost (farnoststaryplzenec.cz)
Staroplzenecká renesanční fara s čp. 1 se nachází na Třebízského náměstí v těsné blízkosti kostela Narození Panny Marie na Malé Straně. Pod místní farnost spadají např. také Chválenice, Nezvěstice nebo Šťáhlavy. Ve Starém Plzenci na Malé Straně se pravidelně konají bohoslužby každou neděli od půl desáté ráno.

Farnost také spravuje projekt Staroplzenecké varhany, který vznikl na podporu renovace původních varhan v kostele Narození Panny Marie. Samotné varhany mají poměrně bohatou historii, o které si lze více přečíst na stránkách této iniciativy.
Bohemia Sekt (bohemiasekt.cz)
Stejně jako je dnes Plzeň slavná po celém světě díky svému pivu, tak i Starý Plzenec měl kdysi svůj věhlasný pivovar. Ten byl založen již roku 1871 na místě pozdějších Českomoravských vinných sklepů, které si areál začaly pronajímat od roku 1942. Dnes v areálu původního pivovaru působí vinařská společnost Bohemia Sekt, která na svých produktech hrdě prezentuje městský znak Starého Plzence.
Školy
Měšťanská škola (zsstaryplzenec.cz)
Historie měšťanské školy sahá až do roku 1914, kdy byla stavba předána svému účelu. Škola se nachází na náměstí na místě původního statku paní Novákové. Vůbec první škola byla zřízena již v průběhu 17. století na Malé Straně. Dnešní kapacita školy je 420 žáků a aktuálně se v areálu přistavuje nová sportovní hala.

Mateřská škola (msstaryplzenec.cz)
Stavba mateřské školy, na které se podíleli obyvatelé města, byla dokončena roku 1976 v rámci dobrovolnické Akce Z. Školka se nachází nedaleko náměstí ve Vrchlického ulici a za dobu svého fungování prošel areál školky značnými pozitivními změnami, jak mohu jako místní absolvent s potěšením zkonstatovat.
Základní umělecká škola (zusstaryplzenec.cz)
Pro malé i velké muzikanty a výtvarníky je v prvním poschodí budovy Lidového domu otevřena základní umělecká škola Starý Plzenec. Zpočátku probíhala výuka na Masarykově náměstí, poté v Husově ulici, Sedlci, Smetanově ulici, až byla roku 1985 přesunuta na Malou Stranu, kde se nachází dodnes. Historie školy však sahá až do počátku 50. let 20. století.
Pohostinství
Český Dvůr (ceskydvurplzenec.cz)
Pravděpodobně nejvyhlášenějším podnikem ve Starém Plzenci je restaurace Český Dvůr. Hlavní předností restaurace je poctivá česká kuchyně, velké porce a příjemné rustikální prostředí. V létě je možnost posedět na terase s výhledem na Hůrku s rotundou.
Pizzerie U Radnice (uradniceplzenec.cz)
Pro milovníky italské kuchyně je vhodnou volbou místní pizzerie se zahrádkou hned vedle radnice v centru města. Například pizza Diavola s italským salámem ventricina a mozzarellou di bufala dle vlastních zkušeností absolutně nemá chybu.
Restaurace Pod Radyní (restauracepodradyni.cz)
Restaurace Pod Radyní se nachází hned v podhradí a je tak ideální destinací po náročném výšlapu na hrad. V létě se lze osvěžit chlazenou limonádou, v zimě naopak ohřát čajem.

Staroplzenecká restaurace (staroplzenecka-restaurace.com)
Na původním místě restaurace pana Černého v Radyňské ulici dnes stojí Staroplzenecká restaurace. Zejména pro obyvatele Vilové čtvrti je to díky své poloze oblíbeným místem pro občerstvení či posezení na zahrádce.
Mezi další místní pohostinská zařízení ve Starém Plzenci patří například penzion Na Jízdárně, Lidový dům na Malé Straně nebo lesní občerstvení Krmelec.
Další odkazy
Počítačová rekonstrukce města ve 12. století (ivan3d.cz/stp3d/)
Mnohé z nás jistě zajímá, jak vypadal tehdejší hrad Stará Plzeň spolu s levobřežním osídlením v době svého největšího rozmachu. Z darovací listiny z roku 1266 víme, že se zde nacházelo celkem osm kostelů, a kde pravděpodobně tehdy stály. Díky rekonstrukci s interaktivními 3D modely a vizualizacemi, vytvořenými panem Ivanem, se lze symbolicky projít původním osídlením a získat představu o tom, jak to zde vypadalo před tisíci lety.

Sbor dobrovolných hasičů (hasicistaryplzenec.cz)
Místní sbor dobrovolných hasičů je důležitou součástí města, například při pořádání kulturních akcí, distribuci vody nebo pomoci při přírodních pohromách. Hasičský sbor byl ve Starém Plzenci založen již roku 1880 a prvním velitelem se stal Václav Basl, pozdější starosta města.
Staroplzenecká úzkorozchodná železnice (plzeneckazeleznice.cz)
V areálu dětského tábora pod hřištěm se od roku 1994 nachází 550m dlouhá úzkorozchodná dráha, která slouží nejen pro vzdělávací a muzejní účely z historie železnice, ale také pro zábavné okružní jízdy. Pravidelně se zde konají např. Vánoční, Silvestrovské nebo Novoroční jízdy pro děti i dospělé.
Meteorologická stanice Radyně (meteo-radyne.cz)
Na stránkách meteorologické stanice Radyně lze najít očekávaný vývoj počasí na příštích 12 až 24 hodin v okolí Starého Plzence. Mimo jiné se lze dočíst například o aktuální teplotě, vlhkosti, fázích měsíce nebo oblačnosti na hradu Radyně a blízkém okolí. Stránky se obnovují každých 15 minut. Samotná stanice se nachází na okraji lesa pod Radyní v nadmořské výšce 465 metrů směrem na Losinou.
Facebookové skupiny Můj Plzenec a Staroplzenecká drbna
Mezi zajímavé facebookové skupiny patří zejména Můj Plzenec a Staroplzenecká drbna, kde může každý sdílet, co mu přijde na srdce. Častými příspěvky jsou například upozornění na nadcházející akce, zprávy z dopravy nebo aktuálního dění ve městě.