Ve Starém Plzenci a okolí najdeme nejen historické a kulturní památky, ale také památky přírodní, o kterých bylo sepsáno výrazně méně než například o Radyni nebo rotundě sv. Petra a Pavla na Hůrce.
V tomto článku si představíme to nejzajímavější z okolní přírody, včetně lomů, skal a studánek.

1) Andrejšky
Přírodní památka Andrejšky se rozkládá se na ploše zhruba 2ha a nachází se v lesích pod hradem Radyní. Oblast je známá především pro své buližníkové skály a bohatou vegetaci. Její území poskytuje domov mnoha rozmanitým druhům fauny a flóry.
Původ buližníkového komplexu Andrejšky sahá až do období před dinosaury nebo trilobity. Skály vznikly v době, kdy na Zemi začaly vznikat první složitější organismy. Tyto skály jsou populární také mezi horolezci díky vyznačeným lezeckým stezkám. Součástí komplexu jsou například útvary Komínky, Karlova pěst, nebo Svatební skála. Andrejšky jsou evidovány jako tvz. chráněný přírodní výtvor od roku 1975.

2) Černá stráň
Černá Stráň je chráněné území o rozloze 8ha, nacházející se na jižní straně vrchu Hůrka, kde bývalo původní přemyslovský hrad Plzeň. Černá stráň je významná pro sté paleontologické naleziště a zkameněliny trilobitů z doby, kdy oblast byla pokryta teplým mořem. V roce 1990 byla oblast prohlášena za přírodní památku. Svůj název si stráň získala na základě tmavého zbarvení půdy a vegetace.
3) Ostrá Hůrka
Ostrá Hůrka, známá také jako „plzeňský Matterhorn“, je nepřehlédnutelný skalní útvar připomínající svým tvarem známou švýcarskou horu. Tato buližníková skála je vysoká 20 metrů vysoko a za minulého režimu byla oblast využívána jako vojenské cvičiště.
Oblast kolem skály je pokryta malým borovým lesem, nabízející klidné prostředí pro procházky či pikniky. Navíc, její poloha a výška poskytují krásné výhledy na okolní krajinu, což z ní dělá atraktivní zastávku pro cestovatele a milovníky přírody.
4) Otýsův lom
Otysův lom je menší ze dvou staroplzeneckých lomů, které byly v minulosti využívány pro těžbu kamene. Tento lom byl v provozu zhruba od roku 1936 do 1939. Po ukončení těžby lom zpustl a stal se oblíbeným místem pro skauty, kteří zde pořádali tábory a různé akce.
5) Lom Hřeben
Největší lom ve Starém Plzenci se nazývá lom Hřeben, jehož historie sahá až do středověku. Původně se zde těžilo stříbro a zlato, později železná ruda a nakonec kámen. Po druhé světové válce se zde těžil mramor pro stavbu památníků. Těžba byla definitivně ukončena v roce 1971.

Nad lomem se nachází jedna ze zastávek naučné turistické (modře značené) Skalní stezky, odkud je krásný výhled na město a hradiště Hůrku. U lomu vzniklo v roce 2015 nové dětské hřiště s pohádkovou chaloupkou.
6) Radoušova skalka
Ve Vilové čtvrti, městské části na vrchu pod Radyní, se nachází přírodní skalní útvar Radoušova skalka. V roce 2020 zde byla dokončena revitalizace místa v rámci participativního rozpočtu. Bylo zde zřízeno několik interaktivních tabulí, přístřešek s posezením nebo hřiště na petanque.
7) Studánky pod Radyní
Pod Radyní v okolí Starého Plzence se nachází několik studánek, které jsou zaznamenány a chráněny v rámci Národního registru pramenů a studánek. Mezi ně patří například studánka Pod Radyní, studánka Na Andrejškách, studánka Pod Březovou mytí nebo studánka U cesty, které jsou různě vzdálené od hradu Radyně.

Mezi další studánky ve městě patří například studánka nedaleko místa zaniklého kostela sv. Blažeje, o kterou se aktuálně stará Občanské sdružení Hůrka a Radyně. Dalším významným zdrojem vody jsou poté dvě vodní pumpy – tzv. Pumpičky – na křižovatce ulic Žižkova a Balsova. Tato významná technická památka byla v roce 2024 zrekonstruována.