Pár slov o autorovi, knize a stránkách

Vítejte na stránkách o historii Starého Plzence. V následujícím textu se dočtete pár slov o autorovi, jak se zrodil nápad vydat knihu o pohlednicích, a proč vznikl tento web s názvem www.starejplzenec.cz.

Starý Plzenec na historických pohlednicích

Jmenuji se Martin Beneš a pocházím ze Starého Plzence. Na základku jsem chodil ještě na Malou Stranu a pak na měšťanku na náměstí. Studoval jsem v Praze a aktuálně žiji několik let v zahraničí. Procestoval jsem spoustu zemí a viděl spoustu míst, ale nikde není tak krásně jako v Plzenci. S časovým odstupem jsem si dokázal uvědomit, jak bohatou a jedinečnou historii naše město v kontextu České země má.

Postupně jsem se začal zajímat o staroplzenecké dějiny a sbírat všechno možného z našeho města. Chtěl jsem vědět, zda existuje nějaká ucelená publikace věnovaná místním pohlednicích a k mému údivu tomu tak nebylo,. Právě tehdy se zrodil nápad vydat knihu a udělat radost všem, které také zajímá, jak to zde v průběhu minulého století vypadalo.

S prarodiči, kterým je kniha věnována. Nalevo Jiří a Hana Benešovi s podepsanou knihou Starý Plzenec: Střípky z historie města, ve které je děda zachycen na jedné z fotografií. Vpravo s babičkou Janou Rzadkowskou na Hůrce u rotundy.

Kniha o staroplzeneckých pohlednicích

Kniha Starý Plzenec na historických pohlednicích vznikala v průběhu více než tří let a je výsledkem intenzivní sběratelské práce. V rámci celé doby příprav jsem se intenzivně zúčastnil aukcí, sběratelských veletrhů a nespočtu návštěv antikvariátů zblízka i zdaleka. Přečetl jsem snad všechny publikace, které o Starém Plzenci bylo možné získat, včetně vybraných části kroniky obce od konce 19. století.

Od prvotního nápadu prošel koncept knihy mnoha změnami, od nespočtu různého stylu řazení kapitol, grafických návrhů nebo záměru přidat aktuální fotografe. Vždy jsem se však vrátil ke svému původnímu cíli vytvořit knihu věnovanou výhradně pohlednicím.

V průběhu práce na knize jsem se také zapojil do aktivit Občanského spolku Hůrka a Radyně (OSHR). Spolek pravidelně pořádá kulturní a společenské akce a stále hledá nové členy, pokud byste se také chtěli zapojit.

Nalevo při zahájení turistické sezony na Radyni a vpravo na akci Oživlou stezkou u příležitosti 10. výročí otevření naučné stezky Stará Plzeň a kupci.

Další webové stránky o městě?

Při svém dějepisném bádání pro knihu o pohlednicích jsem také zjistil, že určitá historická témata dosud nebyla nikde uceleně zpracována. Napadlo mě, že by stálo za to obsahově přispět do mozaiky rozrůstajících se pramenů o Starém Plzenci i nad rámec knihy.

Postupně se tak zrodil nápad založit neoficiální webové stránky, které by sloužily jako historická pokladnice zajímavých témat o městě. Tyto stránky nemají za cíl nahradit oficiální web města www.staryplzenec.cz, nýbrž doplnit existující materiály novým obsahem.

Mezi již publikované články s unikátním obsahem patří například Sběratelské předměty k tisícímu výročí Staré Plzně roku 1976, Historie turistických štítků na hůl a exempláře z hradu Radyně nebo Staroplzenecké ulice pojmenované podle místních osobností.

V rámci webových stránek vznikla také podpůrná facebooková stránka „Starý Plzenec včera a dnes“ se zaměřením zejména na historické obrázky a informace o městě. Dále vznikl také instagramový profil, kam přidávám své fotografie místních památek.

Nalevo facebooková stránka „Starý Plzenec včera a dnes“ a vpravo instagramový profil @stary_plzenec s fotografiemi.

Jak vznikal název stránek

Přemýšlení nad názvem webových stránek trvalo zhruba dva roky. Za tu dobu jsem prošel všechny možné varianty domén, které by dávaly smysl a byly by stále volné k zaregistrování. Postupně se nabízely následující názvy splňující obě dvě podmínky: www.stary-plzenec.cz, www.staroplzenecko.cz, www.plzenecko.cz a www.plzenec.info.

První tři by však mohly vést k záměně buď s oficiálním webem města, místním spolkem zdravotně postižených Staroplzenecko z.s. nebo stránkami o celém Plzeňsku. Poslední variantu s koncovkou .info by si čtenáři mohli splést s koncovkou .cz, na kterou jsou standardně zvyklí.

O názvu stránek jsem tak usilovně přemýšlel dál. A napadlo mě je pojmenovat tak, jak o městě běžně hovoříme mezi sebou v mluvené řeči, a sice “Starej Plzenec”. Zpočátku jsem měl obavy, aby hovorová verze nevzbudila otázky ohledně odbornosti obsahu, ale po konzultaci s přáteli a rodinou mě nakonec přesvědčila pozitivní zpětná vazba. Název je zapamatovatelný, výstižný a neokoukaný.

Věřím, že v budoucnu si web díky zajímavému obsahu získá mnoho příznivců zblízka i zdaleka, a do Starého Plzence se přijedou podívat i návštěvníci, kteří o něm prozatím ještě neslyšeli.

Plány do budoucna

V první knize o pohlednicích bylo vynecháno spoustu zajímavého materiálu, který by se mohl objevit v nějaké budoucí publikaci. Do té doby zde budou vznikat články o tématech nejen z historie města, ale také aktuálního dění v regionu.

Jako nadšenec do sběratelství a plzenecké historie rád naváži kontakt s dalšími kolegy sběrateli. Dejte kdykoliv vědět na email info@starejplzenec.cz.

Starý Plzenec na historických pohlednicích
Nalevo s Radyní zhruba o 100 let později po vydání pohlednic vpravo. Jedná se o první vydražené staroplzenecké pohlednice, které odstartovaly práci na knize.